Contact Us

President: Misty Archer
(705)718-4446
cupepresident1310@outlook.com

Vice-President: Vacant

vicepresident1310@outlook.com

Recording Secretary: Michelle Ivanyi
705-896-1747
cupe1310recordingsecretary@outlook.com

Treasurer: Michelle Arden Lemieux
(705)322-6157 cupetreasurer1310@outlook.com

Chief Steward: Karen Pennington
(519)525-0588
chiefcupe1310@outlook.com

Area 1 Steward – Tim Traverse
Chief Custodian: West Bayfield
(705) 606-2307
cupe1310area1-steward@outlook.com

Allandale Heights P.S.
Alt. Ed North
Algonquin Ridge P.S.
Barrie Alt. Transition
Andrew Hunter P.S.
Ardagh Bluffs P.S.
Assikinack P.S.
Barrie Learning Center
Barrie North Secondary School
Bear Creek Secondary School
Codrington P.S.
Cundles Heights P.S.
Eastview Secondary School
Emma King P.S.
Ferndale Woods P.S.
Hillcrest P.S.
Holly Meadows P.S.
Innisdale Secondary School
Johnson Street P.S.
Maple Grove P.S.
Mapleview Heights P.S
Oakley Park P.S.
Portage View P.S.
Steele Street P.S.
Terry Fox P.S.
Trillium Woods P.S.
Warnica P.S.
WC Little P.S.
West Bayfield P.S.
Willow Landing P.S.

Area 2 Steward – Vacant 

Till the General Meeting  if Area 2 has any issues please contact our Recording Secretary : Michelle Ivanyi  at cupe1310recordingsecretary@outlook.com    

or call 705-896-1747

Ed Centre Orillia
Brechin P.S.
Couchiching Heights P.S.
East Oro P.S.
Guthrie P.S.
Harriett Todd P.S.
Lions Oval P.S.
Marchmont P.S.
Orchard Park P.S.
Orillia Secondary School
Rama Central Public School
Regent Park P.S.
Shanty Bay P.S.
Severn Shores P.S.
Orillia Learning Centre
Twin Lakes Secondary School
Uptergrove P.S.
W.R.Best P.S.
Warminster P.S.

Area 3 Steward – Mario Emestica
Chief Custodian, Mundy’s Bay
(705) 309-2505
cupe1310area3steward@outlook.com

Elmvale District High School
Forest Hill P.S.
Georgian Bay District Secondary School
Huronia Centennial P.S.
Coldwater P.S.
Bayview P.S.
James Keating P.S.
Hillsdale P.S.
Moonstone P.S.
Mundy’s Bay P.S.
Huron Park P.S
Tay Shores P.S.
Wyevale P.S.
SCDSB Board Office-Midhurst

Area 4 Steward – Mike Beleskey
Chief Custodian: Worsley Elementary School
(705)279-8807
cupe1310area4steward@outlook.com

Adult Learning Center Collingwood
Alternative Education Center Collingwood
Angus Morrison P.S.
Admiral P.S.
Baxter P.S.
Birchview Dunes P.S.
Byng P.S.
Cameron Street P.S.
Clearview Meadows P.S.
Education Center P.S.
Connaught P.S.
Minesing P.S.
Mountain View P.S.
New Lowell P.S.
Nottawa Elementary School.
Nottawasaga Pines Secondary School
Nott-Creemore & Annex
Worsley E.S.
Pine River
Tosorontio
Collingwood Collegiate Institute
Stayner Collegiate Institute

Area 5 Steward – Walter McKinnon
Group Leader, Banting Memorial High School
(705) 794-3798
cupe1310area5-steward@outlook.com

Learning Center Alliston
Alternative Learning Center Alliston
Learning Center Bradford
Alternative Learning Center Bradford
Alt.Ed-Innisfil
Adjala
Alcona Glen
Banting
Boyne River
Bradford P.S.
Bradford District High School
Chris Hadfield
Cookstown
Fred C.Cook
Alliston Union
Fieldcrest E.S.
Cookstown P.S.
Earl Rowe
Ernest Cumberland
Goodfellow
Hewitts Creek
Hon Earl Rowe
Hyde Park
Lake Simcoe
Nantyr Shores
Sir William Osler
Sunnybrae
Innisfil Central
Tec Beeton
Killarney Beach
Wm.Osler
Tec South
W.H.Day
Tottenham

Maintenance Steward – Brandon Lyte
Plumber
(705) 817-0299
cupe1310maintenancesteward@outlook.com

PM Maintenance
Life Safety
Maintenance Helpers
Heating Technicians
Electricians
Plumbers
Locksmiths
Carpenters
BAS Technicians

Membership Officer: Lee Ann Freeman

3 Year Trustee: Dan Kelly
2 Year Trustee: Laura Grace-Farr
1 Year Trustee: Dave Yokahana